ръчни фотографски техники
Фотоизложба на натюрморти, изработени с ръчни фотографски техники
Българско фотографско общество и „VivaCom Art Hall“ ви канят да посетите фотоизложбата „Спомен за…“ – натюрморти (still life) с ръчни фотографски техники, която ще се открие на 6 ноември 2013 г. (сряда) от 19:00 ч. и може дабъде видяна до 13 ноември 2013 г. във „VivaCom Art Hall“ (София, ул. „Гурко № 4).
Проектът обхваща група от автори, които работят и се изразяват с ръчни фотографски техники. Целта му е да анализира актуалността на фотографията, постигната чрез класическите фотографски процеси, в контекста на съвременните дигитални технологии и съвременното изкуство като цяло.
В изложбата участват членове на Българско фотографско общество и приятели с повече от 50 художествени произведения. Характерното за експозицията е, че процесите, по които са получени изображенията, са само ръчни и алтернативни техники. Такива „благородни“ фотографски процеси в голяма степен определят фотографската естетика в продължение на десетилетия от края на ХІХ до средата на ХХ век. Интересът към тези често уникални отпечатъци напоследък нараства в контекста на масовизирането на цифровите изображения, но у нас и в миналото, и днес малко автори се занимават с подобно изкуство. Това е първата българска изложба зот подобен род през последните пет години.
Участници в изложбата са (по азбучен ред):
- Арслан Ахмедов
- Венета Захариева
- Венета Тилева
- Веселина Скумова
- Владимир Кукурин
- Вяра Янева
- Деница Попова
- Десислав Лилков
- Драго Горанов
- Ивайло Филипов
- Катя Чаушева
- Любомир Атанасов
- Марица Колчева
- Михаил Златев
- Николай Димитров
- Пенко Скумов
- Петър Влахов
- Христо Станкулов
© Пенко Скумов, 2013
Замисълът на експозицията с фотографски натюрморти, изработени ръчно, представя Катерина Гаджева:
„Още в първите години след появата си фотографията се обръща към натюрморта. Да, портретът – запечатаният човешкия лик върху „помнещото огледало” – е приет с по-голям ентусиазъм от обществото (многоликият Нарцис, както го нарича Бодлер). Но надеждата, че застиналият образ ще ни направи безсмъртни, върви ръка за ръка с мислите за крехкостта на собственото ни съществуване. И въпреки че натюрмортът разполага с дълги експозиционни времена, така удoбни за ранната фотография, той се превръща в метафора на неусетно отлитащия миг. Откъснатите цветя и плодове са красиви, но скоро ще увехнат и ще бъдат изхвърлени; свещта гори, но часовете ú са преброени; тялото на дивеча е било топло, но вече не е… Макар че натюрмортът има сериозна история, той вероятно никога не е бил в толкова близка връзка с друго изобразително средство, колкото с фотографията. Какво по-ясно от снимката показва неумолимото гаснене на отреденото ни време? Тя се мачка и се къса, пламва от огъня и плесенясва… Тя е символ на тленността.
Може би не е случайно, че натюрмортът присъства плахо в историята на фотографията. Идеята, че снимките побеждават времето е далеч по-приятна от тази, че те ни напомнят за смъртта. Показателно е, че този жанр не е развит в българската фотография – редките опити на отделни автори са по-скоро изключения, които подсилват усещането за празнота. Ето защо експозицията „Спомен за…”, представяна от Българско фотографско общество и приятели, е истинско явление във фотографския ни живот. Важно е да се отбележи, че авторите са представители на особено чувствително поколение – преживяло детството си в смутните времена на Прехода и сякаш пропуснало зрелостта си в лутане и търсене на възможности. Нима не е очаквано именно това поколение да се обърне към жанр като натюрморта, който подтиква към равносметка, жанр, изпълнен с меланхолия и тъга? Не без значение са и изцяло ръчните фотографски процеси, които всички участници са използвали по време на своята работа. Подобен избор става все по-труден, но и все по-ценен днес, когато фотографската техника настойчиво се рекламира като „достъпна”, „бърза”, „лесна” и „удобна”. Тази експозиция наистина е спомен… за мълчаливата красота на простите неща, за фотографията, такава, каквато е била, за важните и смислени въпроси.“
© Драго Горанов, 2013
Заповядайте!