Семинар по фотография

Теоретичен семинар „Фотографската реалност“ в рамките на фотобиенале „Фодар“ – 11. 03.2025 г, 18:00 ч., Национална галерия – Двореца, партер

Администратор

­

Изображение: Джамшид Фаражванд, Иран

 

          Ако допреди тридесет години фотографията бe най-достъпната технология за създаване на образи, днес снима всеки, който има мобилен телефон, а социалните мрежи стимулират свръхпроизводството на образи. Няма да е пресилено да кажем, че за по-младите поколения дигиталните изображения, онлайн комуникацията и животът в интернет започват да изместват физическото съществуване.

          Това провокира и темата на XIII Международен фотофестивал „Фодар“ – „Фотографската реалност“, която през 2025-а година се подлага на обсъждане в рамките на теоретичен семинар.

          Влиза ли виртуалната реалност в конфликт с физическата, или вървят заедно към неподозирани светове? Не е ли фотографската реалност нов език със свои правила, лексика, синтаксис? Какви са нейните исторически, естетически и философски измерения?

          Тези въпроси провокират експертна дискусия между гл. ас. д-р Антоан Божинов (СУ), докторант Галя Йотова (БАН), доц. д-р Йордан Ефтимов (НБУ) и гл. ас. д-р Юлия Йорданова-Панчева (СУ) заедно с техни студенти и колеги на 11. март.2005 г. от 18:00 ч. в експозицията. Семинарът е отворен за всички  – изследователи, студенти, фотографи, галеристи, фотолюбители и утвърдени визуални артисти.

          В своята ХХV годишнина Международното фотобиенале “Фодар” се провежда от 4. март до 6. април 2025 г. в изложбеното пространство на Национална галерия – Двореца. На 16. март от 13:00 ч. е предвиден тур с кураторите на изложбата Надежда Павлова и Антоан Божинов, която включва 35 автори от 17 държави.

­

◊   ◊     ◊

 

          В рамките на теоретичния семинар „Фотографската реалност“ гл. ас. д-р Антоан Божинов представи участниците, номинираните и спечелилите награди в тазгодишния  конкурс на фотобиеналето „Фодар“; доц. д-р Йордан Ефтимов сподели някои от съображенията на журито при излъчване на победителите; докторант Галя Йотово изчете теоретично есе за фотографията; гл. ас. д-р Юлия Йорданова анализира от философска и семиологична перспектива темата на семинара и конкурса: „Фотографската реалност“.

          Тук представяме част от тезисите на гл. ас. д-р Юлия Йорданова в експозето й на тема „Фотографската иреалност“, която влезе в диалог с казаното преди нея от докторант Галя Йотова по повод „фотографската реликва“ (заглавие на есето й) и от доц. д-р Йордан Ефтимов по повод конкретните условности на експозицията от снимки (тематични – хуманистична фотография, фотографска реалност; национални и др.): „Моето изказване на семинара за фотографската реалност е посветено на контратемата „Фотографската иреалност“, защото обяснението на фотографската реалност не може да заобиколи въпроса за нейните граници и респективно трансформации на фотографското изображение като обективен феномен. По този повод предлагам  следната онтологична триада на фотографския образ: 1. стадий на „действителна реалност“, сключен в акта на фотографско заснемане на тук-и-сега съществуващото явление, което още в следващия миг вече се превръща от „е“ в „било е“; 2. стадий на „виртуална реалност“, състоящ се в техническо възпроизвеждане на действително съществуващото (съществувалото) в негова изкуствена имитация, в „мимезис“ на реалността (преди да стигнем до изкуството, преминаваме през изкуственото посредством някаква технология): 3. стадий на „имагинерна реалност“, която се отнася до субективната ментална преработка на обективно съществувалото през призмата на неговата виртуално-миметична уподобеност, през образа на виртуалния му двойник в снимката. И ако технологичният аспект на виртуализация на действителността се отнася до сръчността на фотографа, развитието на техниката и реторическото качество на композицията на снимката, то естетическият аспект на фикционализиране на заснетата действителност през призмата на фотографската „виртуална“ реалност се отнася вече до тълкуването на образа и до интерпретацията му като индексален знак (по Чарлс Пиърс). На прага между обекта и снимката стои фотографа, а на прага между снимката и смисъла й стои зрителят, който превръща фотографското произведение в съ-творение.“

­

◊    ◊    ◊

­

          Фестивалът се осъществява с финансовата подкрепа на Националния фонд „Култура“ и Столичната програма „Култура“.

          Партньори: Културен център на СУ „Св. Климент Охридски“, „Фотосинтезис“, Университетско радио „Алма Матер“, БулФото, Вагабонд медия, в-к „България днес“ и БТА / Българска телеграфна агенция.

­

Източник: КЦ на СУ“Св. Климент Охридски“

­

Публикувано в Семинари. Постоянна връзка.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *