Литературен фестивал „Пловдив чете“

Администратор

­

­­

ПЛОВДИВ ЧЕТЕ 2012 се осъществява под патронажа на г-н Иван Тотев, Кмет на град Пловдив, с финансовата подкрепа и участие на Община Пловдив, Министерство на културата – Дирекция „Книга и библиотечно дело“, Международен панаир Пловдив, НБ „Иван Вазов“ – Пловдив, БЕС – Пловдив, ТракАрт, „Рефан България“, Сдружение „Старинен Пловдив“.

Организатори: ИК „Жанет 45“ (домакин) и Отдел „Култура“ при Община Пловдив

Медийни партньори: БНТ, БНР – програма „Хр. Ботев“, NBT, ПОТВ, Радио Пловдив, в. „Преса“, в. „Сега“, в. „Стандарт“, в. „Култура“, в. „Марица“, Програмата Инфо, http://podtepeto.com, www.plovdivutre.bgwww.plovdiv-online.com

Партньори: ГХП „Св. Св. Кирил и Методий“, Европейски колеж по икономика и управление – Пловдив, ЕГ „Иван Вазов“, ЕГ „Пловдив“, ПУ „Паисий Хилендарски“, СОУ „П. К. Яворов“, ФЕГ „Екзюпери“, СОУ „Св. Паисий Хилендарски”, АМТИИ

◊ ◊ ◊

          42 издателства и над 100 писатели, художници и литературни критици идват в Пловдив. Целодневно в рамките на феста ще има премиери на книги, литературни срещи и авторски рецитали, публични диалози, чествания, дискусии, концерти, изложби…

Програма

6 юни (сряда)

10.00 ч. – „Младият Пловдив чете“ в пловдивски училища-партньори
ФЕГ „Антоан дьо Сент-Екзюпери“: Мирела Иванова („Любовите ни“), Марин  Бодаков („Наивно изкуство“)
 ЕГ „Иван Вазов“: Ина Иванова („Името на неделята“), Милен Русков  („Възвишение“)
 ЕГ „Пловдив“: Петя Кокудева („Лулу“), Оля Стоянова и Живко Джаков  („Пътеводител на дивите места“)
 СОУ „П. К. Яворов“: Начо Христосков („От пролуката до гроба“), Стефан  Бонев („Пред прага на храма“, изд. „Хермес“)
 ГХП „Св. Св. Кирил и Методий“: Мария Донева („Магазин за обли камъчета“)
 СОУ „Св. Паисий Хилендарски“: Владимир Сунгарски („Златният дъжд. Три  мистерии от Античността, изд. „Парадокс“)

10.00–16.00 ч. – Дом на учените в Стария град
ПУ „Паисий Хилендарски“:
Научна сесия, посветена на творчеството на Кирил Кадийски по случай неговата 65-годишнината му

­

Сградата на ПУ „Паисий Хилендарски“ по времето на

Френския колеж „Св. Августин“, за който е построена (1921 г.)

­

15.00 ч. – къща „Ламартин“
Литературно четене на поетите: Жан Оризе, Първан Стефанов, Тома Бинчев, Бойко Ламбовски, Иван Сотиров и Кирил Кадийски

­

Къщата на Ламартин в Пловдив

художник: Страхил Титиринов

­

15.00 ч. – Галерия „L’UNION“
„Жанет 45“: РИСУНКИ В КНИГИ от Румен Жеков (изложба)

16.00 ч. – Гражданския клуб (Стария град)
„Жанет 45“: ПИСАТЕЛИ, ГОСТИ НА ПЛОВДИВ – из фотографския архив на Мая Любенова

17.00 ч. – Площад „Ст. Стамболов“ (пред Общината)
Откриване на Книжния базар: Приветствие към гостуващите издателства – г-жа Божана Апостолова (от името на издателството домакин) и г-н Стефан Стоянов, зам.-кмет по културата

­

 

Общината в Пловдив

­

17.30 ч. – Постоянна експозиция „Г. Божилов – Слона“ (Фондация „Бъдеще за България“)
„Жанет 45“: „Пътеводител на дивите места“ от Оля Стоянова и Живко Джаков
Представя: Манол Пейков

18.00 ч. – Книжарница „Хермес“
„Сиела“:  „Добавено лято“ от Евгени Черепов
Представя: Мария Донева

19.00 ч. – Летен театър
Официално откриване на Литературния фест ПЛОВДИВ ЧЕТЕ: Слова на кмета на Пловдив г-н Иван Тотев и на г-жа Божана Апостолова, собственик на издателство „Жанет 45“ – домакин на тазгодишното издание на ПЛОВДИВ ЧЕТЕ
Връчване на „Орфеевия венец“ за високи постижения в съвременната поезия: на Стефан Цанев
Концерт: на Васил Найденов, Богдана Карадочева и Стефан Димитров

­

Летният театър в Пловдив

­

21.00 ч. – Двора на Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“
Коктейл: на кмета за гостите на ПЛОВДИВ ЧЕТЕ. (вход с покани)

­

Гербът на Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ в Пловдив

­

7 юни (четвъртък)

16.00 ч. – Постоянна експозиция „Г. Божилов – Слона“ (Фондация „Бъдеще за България“ – Стария град)
Съюз на преводачите в България: Списание „Панорама“ –  българският поглед към световната литература
Представят: преводачите Жела Георгиева – главен редактор, и Йордан Костурков – член на редколегията, носител на награда „Пловдив“

17.00 ч. – Културен център „ТРАКАРТ“ (подлез Археологически)
„Светулка“: „Високо, зелено и нежно“ от Мюмюн Тахир – разкази
Представя: Петър Анастасов

17.30 ч. – Книжарница „Хермес“ – Централ (с/у хотел „България“)
„Хермес“: „В търсене на изгубеното племе“ от Марко Ганчев – мемоари
Представя: Марин Кадиев

18.00 ч. – Етнографски музей (Стария град)
„Летера“: „Културното разнообразие на България. Етноси“ от Ирена Бокова и Валентина Ганева-Райчева
Представят: Соня Алексиева и Ангел Янков (мултимедийна презентация)

­

Етнографски музей в Пловдив

­

18.00 ч. – Народна библиотека „Иван Вазов“
„Персей“: „Аз искам да те помня все така“ – любовта на Димчо Дебелянов в стихове и писма
Представя: Пламен Тотев (съставител на изданието)

19.00 ч. – Двора на Драматичния театър (при лошо време – Културен център „ТРАКАРТ“)
„Жанет 45“:  РАУИ ХАДЖ (Канада) – специален гост на „Пловдив чете“
Представя: Манол Пейков – втория му роман на български „Хлебарка“

8 юни (петък)

15.00 ч. – Книжарница „Хермес“ – Централ (с/у хотел „България“)
КНИГА С АВТОГРАФ: „77 стихотворения“ от Любомир Левчев
Представя: Иван Гранитски

17.00 ч. – Къща музей „Хр. Г. Данов“
Министерство на културата – Дирекция „Книга и библиотечно дело“, Община Пловдив: Връчване на Националните литературни награди „ХР. Г. ДАНОВ“ в категориите „Българска литература“ (издател, автор), „Преводна литература“ (издател, преводач), „Хуманитаристика“ (издател, автор, ,преводач), „Изкуство на книгата“ (издател, художник), „Издание за деца“ (издател, автор, преводач, художник), „Книгоразпространение“, „Представяне на българската книга“ (медия, организация, автор), „Библиотечно дело“ (библиотека, библиотекар) и „Електронно издаване и нови технологии“ (организация, лице)

­

Къщата на Хр. Г. Данов в Пловдив

­

17.00 ч. – Открита сцена пред Общината
Концерт: на детски хор „Омайниче“ с худ. ръководител Таня Орманова и дует „Краси и Гери“ (естрадни песни) – Гергана и Красимир Кацарови
Водещ: Стоян Сърданов

18.00 ч. – Постоянна експозиция „Златю Бояджиев“ (Стария град)
„Летера“: „Безподобните – биополитичен роман за липсващия Друг“ от Райна Маркова и Юлий Давидов
Представя: Татяна Ичевска

18.30 ч. – Книжарница „Хермес“ – Централ (с/у хотел „България“)
„Хермес“: „Невинни момичета“ от Анита Тарасевич – разкази
Представя: Владимир Янев

19.00 ч. – Парк-хотел „Санкт Петербург“
„Стандарт“: ДИАЛОЗИ С ЧИТАТЕЛЯ след прочита на „Лъжата. Бойко, Георги и разни негодници“ от Тошо Тошев
Участват: Любомир Левчев, Иван Гранитски, Антон Дончев и Божана Апостолова

19.30 ч. – Конюшните на царя (открита сцена в Старинен Пловдив) (при лошо време – Фондация „Бъдеще за България“)
Сдружение „Литературна къща“: „Летен следобед“ на Александър Чобанов през погледа на белетристиката и на критиката – Емил Андреев и Младен Влашки

9 юни (събота)

11.00 ч. – Камерна зала на Драматичния театър
„Жанет 45“: „ПРАТЕНИК НА МЪЖКИ ВРЕМЕНА“ – спомен за големия актьор и човек Григор Вачков с прожекция на „Ние, духовата музика“
Участват: Юрий Дачев, Мартина и Силвия Вачкови

11.00 ч. – Студио 1 на „Радио Пловдив“
Сп. „Страница“: „Нобелистът“ и „Господ слиза в Атина“ с участието на авторите Елена Алексиева и Александър Секулов и включване в предаването за книги „Преге“
Коментари: Критически квартет в състав Гергина Кръстева, Татяна Ичевска, Здравко Дечев и Младен Влашки

11.30 ч. – Балабанова къща (Стария град)
„Омофор“: „Разговори с децата. Споделянето на вярата“ от монахиня Магдалена

­

Балабановата къща в Пловдив

­

14.00 ч. – Книжарница „Хермес“ – Централ (с/у хотел „България“)
„Хермес“: „Опити за любов и щастие“ от Калин Василев – разкази, „Фантазматофилия“ от Калин Петров – поезия
Представя: Младен Влашки

16.00 ч. – Балабанова къща (Стария град)
„Оренда“: Среща с читатели на „Тангра“ – български исторически роман от Токораз Исто
Представя: Стоян Цветкашки

17.00 ч. – Постоянна експозиция „Златю Бояджиев“ (Стария град)
„Весела Люцканова“: акад. Благовеста Касабова за Весела Люцканова и новата й книга „Водовъртеж“

­

 Къщата на д-р Стоян Чомаков в Пловдив –

галерия „Златю Бояджиев“

­

17.00 ч. – Открита сцена пред Общината
Концерт: на танцов състав „Флейм данс“ с худ. ръководител Пламен  Балабанов и формация „Пловдив“ с худ. ръководител Лили Славова
Водещ: Стоян Сърданов

17.00 ч. – читалище „Възраждане“
„Джим 04“: Авторски рецитал на поета Георги Ганев и премиера на книгата му „Преодолявам се” с участието на младите фотографи Георги Стоянов и Георги Мерджанов, автори на снимки в книгата.
Представя: Начо Христосков в съпровод на китара от Николай Георгиев

­

Читалище „Възраждане“ в Пловдив

­

18.00 ч. – читалище „Възраждане“
„Джим 04“: Издателски проект „12+1“ в подкрепа на най-младата българска литература и сборниците „Мисия“ и „Извисяване“ – литературно четене на авторите, участници в тях
Представя: Георги Ганев, издател

19.00 ч. – Двора на Драматичния театър (при лошо време – Културен център „ТРАКАРТ“)
„Жанет 45“: Среща-разговор с автора на романа „Възвишение“ Милен Русков
Водещ: Александър Секулов

10 юни (неделя)

10.30 ч. – Държавен куклен театър – Пловдив
„Жанет 45“: ДЕТСКО УТРО с участието на Божана Апостолова („Малката Божана в нощта на чудесата“), Виктор Самуилов („През девет локви в десета“) и актьори от театъра

12.00 ч. – Постоянна експозиция „Златю Бояджиев“ (Стария град)
„Жар – Жанет Аргирова”: „Приказки за Слънчевата фея“ – поредица за деца от Любов Георгиева
Представя: художника Венелин Вълканов

16.00 ч. – Постоянна експозиция „Енчо Пиронков“ (Стария град)
„Жанет 45“: ПУБЛИЧЕН ДИАЛОГ между Ани Илков и проф. Миглена Николчина за поезията на 90-те и мястото на „Събрано“ от Ани Илков в съвременните литературни процеси

16.00 ч. – Постоянна експозиция „Златю Бояджиев“ (Стария град)
„Бялото братство“: „Учителя за образованието“ – Петър Дънов за новото възпитание и обучени
Представя: Слав Славов, директор на Детска школа „Бялото кокиче“ – първата школа, в която изцяло се прилагат Слънчевите методи
„Бялото братство“: „Заветът на цветните лъчи на светлината“ – сто години от създаването на уникалния метод за работа, даден от Учителя през 1912 г. в Арбанаси
Представя: Андрей Грива

17.00 ч. – Открита сцена пред Общината
Студентие също четат – Синтези: слово, музика и танц  
Специални гости: Ваня Костова и Боян Михайлов
Връчване от зам.-кмета по културата г-н Стефан Стоянов на наградите на победителите в конкурса „Читател на годината“ от 5 до 105 години, организиран от НБ „Иван Вазов“ (Награден фонд – нови заглавия от гостуващите издателства)
Водещ: Стоян Сърданов

­

Центърът на Пловдив

­

17.30 ч. – Културен център „ТРАКАРТ“ (подлез Археологически)
 Дружество на писателите – Пловдив: „Литературен Пловдив 2011“ – преглед
 Представя: Димитър Атанасов

 19.00 ч. – Културен център „ТРАКАРТ“ (подлез Археологически)
Дружество на писателите – Пловдив: връчване на годишните литературни награди на Дружеството

11 юни (понеделник)

13.30 ч. – Народна библиотека „Иван Вазов“
„Диоген“: „Поезията на Христо Ботев“
Представя: проф. Инна Пелева

16.00 ч. – Народна библиотека „Иван Вазов“
„Колибри“: „Другостта на писателя“ – среща разговор с Анжел Вагенщайн

17.00 ч. – Балабанова къща (Стария град)
„Стигмати“: „Поезия и музика“ – Мая Ангелова – „Морска карта“, поезия, и Венцеслав Анастасов – баритон
Представя: Юлиан Жилиев

17.00 ч. – Културен център „ТРАКАРТ“ (подлез Археологически)
„ЦУМ“: „Непознатият съсед“ – 7 имена на съвременната турска поезия и проза (Атаол Бехрамоглу, Енвер Ерджан, Жале Санджак, Йоздемир Индже, Йозджан Карабулут, Феридун Андач, Хилми Явуз)
Представя: Антон Баев

19.00 ч. – Балабанова къща (Стария град)
„Жанет 45“: Творчески портрет на писателя Димитър Атанасов, нарисуван с различни средства от доц. Владимир Янев, литературния критик Митко Новков и театроведа Пенка Калинкова.

Входът за всички прояви е безплатен!

Да си пожелаем един прекрасен празник на духовността!

­

Издателство „Жанет 45“

 

­pause

Публикувано в Фестивали. Постоянна връзка.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.