Мото на модераторите
„Има възраст, когато човек преподава това, което знае; после настъпва друга, когато преподава онова, което не знае: това се нарича търсене“ (Ролан Барт)
Мнозина преподават това, което знаят, малцина – това, което не знаят. Академичните титли не са свързани с упражняване на второто умение, защото то е нерегламентируемо. Превърне ли се в норма, спира да е търсене.
Модераторите на e-Scriptum са университетски преподаватели от втория тип – пребиваващи във възрастта на продуктивното незнание (независимо от биологичната си възраст) и преподаващи умението за търсене на знание, валидност и по възможност истина (отнасяща се до всички неочевидни обективности).
Възрастта, когато започваш да преподаваш онова, което не знаеш, е проява не на биологична, а на ментална зрялост. Тя на свой ред е привилегия не на ума в неговата техничност, а на мъдростта в нейната самокритичност.
Книготърсачката
-
Последни публикации
- Възможно ли е съвременното програмиране да постигне нови технологични възможности за преодоляване на недостатъците на физиологическата сетивност?
- Българското изобретение дигитална азбука „Булгарика“
- Едно момиче, което успя да промени света
- Литературата и войната: случаят „Походна войнишка библиотека“
- Творчески постижения, генеративен изкуствен интелект и личностното развитие на обучаващите се по философия в средните училища в България
- Българският символизъм
- Двойна премиера на академични книги
- Академичноприложни изследвания на детската мъдрост – възможни и реални
- Детски литературен фестивал
- Големият приятел на малкия принц
Последни коментари
Днес е утрешното вчера
От 08.10.2021 г. до 27.10.2021 г. в Музея на изкуството от времето на социализма в София (ул. „Лъчезар Станчев“ №7) се открива обща изложба на XI издание на Международния фотофестивал Биенале „Фодар“ .
Темата на фестивала е „Днес е утрешното вчера“, която насочва вниманието на участниците към историчността на това, което приемаме като ежедневие. Международно жури допусна до изложбата 22-ама автори от 13 страни.
Темата предполага исторически поглед към действителността и същевременно попада в сърцевината на феномена фотография. Пандемичната ситуация, изолацията, ограниченията се отразяват както на ежедневието на всеки от нас, така и на функционирането на обществото като цяло.
Фотоисториите от тазгодишния конкурс ни срещат открито с първата вълна на Ковид-19 в Италия, оцеляването на орангутаните на остров Суматра, действията на кървавия режим във Венецуела, трафика на забранени от ислямските власти стоки в Иран, маслиновите горички в Южна Италия, район Саленто, поразени от друг вирус и оставили без поминък много хора. Българските автори са насочили вниманието си към забравата и разрухата, която може да се открие на много места в страната – състоянието на черноморското крайбрежие, обезлюдяващите се села в Родопите, рушащи се медицински заведения, останали от времето на социализма.
Ясно заявеният хуманистичен профил на биенале „Фодар“ разширява полето на своя интерес. В изложбата участват 22 автора от 13 страни. На 21 октомври 2021 г. в изложбените площи председателят на фондация „Фодар“ д-р Антоан Божинов ще изнесе лекция на тема „Фотографията – пространство на колективната памет“.
Фестивалът се организира с финансовата подкрепа на Столична програма „Култура“. Съорганизатор е Националната галерия. Медийни партньори са „БулФото“, „Вагабонд“ медия, в. „България днес“.
Основната ценност, която Биенале „Фодар“ защитава и се стреми да разширява, е хуманизмът.